В книгу вошли произведения трех молодых писателей-фантастов. Многим читателям их имена, наверное, известны из публикаций в прессе и коллективных сборниках. В нашем издании творчество каждого представлено наиболее полно.
Они разные. Разные, понятно, сюжеты, характеры и судьбы героев. Разная манера письма: одному присуща философичность, эрудиция, другому — богатство, яркость фантастического антуража, третий увлекает динамизмом, хитросплетением событий.
И всех троих объединяет искреннее желание прикоснуться к острым проблемам реального мира.
До книги ввійшли твори трьох молодих письменників-фантастів. Багатьом читачам їхні імена, напевне, знайомі з публікацій у пресі і колективних збірниках. У нашому виданні творчість кожного представлена найбільш повно.
Вони різні. Різні, зрозуміло, сюжети, характери і долі героїв. Різна манера письма: одного вирізняє філософічність, ерудиція, другого — багатство, яскравість фантастичного антуражу, третій захоплює динамізмом, хитромудрим плетивом подій. І всіх трьох об’єднує щире прагнення доторкнутися до гострих болючих проблем реального світу.
Художнє оформлення та ілюстрації В. Т. Гончаренка
Дурєєв Олександр
ЖАДАНІ ПОРОГИ ЗЕМЛІ
ВСЕ ДУЖЕ ПРОСТО
Пасажир на борту. Здається, все йде як належить, але капітан нервує.
— Потурають тут всяким, — буркає він, — зупиняйся заради однієї людини!..
В реєстрі ця зупинка називається “Тиха планета”, і ще жодного разу за останні шість років він не приймав тут більше одного-двох пасажирів. Однак і ті здебільшого якісь дивні.
Він стоїть у рубці й мовчки дивиться, як штурман з третім помічником метушаться біля дисплея. Вони коректують маршрут. Обидва молоді, їм дуже подобається працювати з новою блискучою апаратурою. На екрані повільно рухається голуба цятка, це — їхній корабель “Герої Венери”. Великий корабель — тільки пасажирів на борту близько трьохсот, і у кожного свої термінові справи. “А скільки вантажу, а всього іншого… і — на тобі-заради однієї людини завертай на “Тиху планету”!” — капітан невдоволено морщиться.
Це його останній рейс по трансгалактичному кільцю, а потім — прощавай, великий космос. Може, тому він сьогодні не в настрої.
Спалахує зелене табло: на зв’язку медичний відсік.
— Здоровий! — це голос корабельного лікаря. — Всі дані в нормі.
На екрані телемонітора обличчя нового пасажира. Блідий, високий, з безкровними губами, але в його очах повно прихованого болю і одержимості.
— Добридень! — тихо промовляє пасажир.
Капітанові здається, що пасажир знаходиться на крайній межі терпіння.
“Так і знав, — думає він, — усі вони схожі один на одного на цій “Тихій”.
— Добридень, — доброзичливо промовляє він, — пройдіть до сорок третього відсіку, там ви зможете відпочити.
— Я проведу його, — поквапливо каже лікар.
Це його хобі — турбота про пасажирів “Тихої”. Можливо, він хоче щось написати про них. Якщо так, то йому весь час не щастить. Їх ще нікому не вдалося розговорити.
— Проведіть, авжеж, проведіть, — погоджується капітан і поринає в свої капітанські клопоти.
З рубки він виходить аж десь за півтори години. Високий, засмаглий, з сивими скронями, капітан самотньо обходить корабель. Адже це його останній політ…
У пішохідній галереї, що веде з сорок третього відсіку, капітан бачить жінку, яка з пересторогою відходить назад. Хоча килим приглушує кроки, вона все-таки рухається навшпиньки, тонкою рукою притримуючись за переборку.
— Що з вами? — басить капітан просто в маленьке рожеве вухо.
Жінка скрикує, блідне.
— Що з вами? — знову, але вже стурбовано питає капітан і, знічено озирнувшись, підхоплює падаючу жінку й несе її до сорок третього відсіку. Потім, збагнувши, що вона знепритомніла, він повертає до медпункту. Після ін’єкції віталламексу до неї повертається свідомість.
— Що з вами? — вже автоматично промовляє капітан.
Мабуть, віталламекс діє несподівано сильно, бо жінка одразу переходить у наступ:
— А! Що з вами? — агресивно зводить вона смоляні брови.
— Заспокойтеся, — радить лікар.
— Я спокійна! — У жінки такий вигляд, начебто вона, склавши валізи, зараз вийде з корабля прямісінько у порожнечу і піде пішки до самої Землі. — А ось ви… ви… — вона раптом закриває обличчя руками і схлипує, — навіщо ви підсунули мені цього божевільного?
— Якого божевільного? — дивується капітан.
— Ну, цього, який тільки-но з’явився на кораблі…
— Новий пасажир, чи що?
Жінка мовчки кивнула головою, показуючи всім своїм виглядом, що говорити вона більше не в змозі. Однак тут же довірливо схиляється до капітана.
— Адже ви знаєте, в сорок третьому летять геологи з Регініллуса першого, — жінка усміхається і поправляє зачіску, — такі, знаєте, славні хлоп’ята. Компанія у них велика, в трьох чи чотирьох відсіках, от вони й пішли.
— Куди ж вони могли піти з корабля? — з підозрою питає капітан.
— З корабля?! — лякається жінка, а потім сміється і махає рукою. — Ні, що ви! Вони пішли в тридцятий відсік. Певно вирішили зібратися разом. Я саме лишилась одна, коли увійшов цей… — жінка здригнулася і озирнулась, — я одразу помітила, що він якийсь… ну, такий дивний, — пошепки заговорила вона, — зайшов, знаєте, тихо-тихо, нібито у нього замість голови чаша, по вінця наповнена якоюсь цінною рідиною і він боїться розхлюпати бодай краплину. Так ходять люди, що страждають від нестерпного головного болю… я на собі це спробувала, — зненацька ослаблим голосом промовила вона і потерла пальчиками скроні, — або, котрі… “з привітом”, — вона покрутила пальцем біля скронь. — Отже, увійшов тихо-тихо і сів нерухомо. Завмер, мов статуя. Не привітався, не поцікавився, як моє ім’я, звідки їду…