Вход/Регистрация
  1. библиотека Ebooker
  2. Детективы
  3. Книга "Без дозволу на розслідування"
Без дозволу на розслідування
Читать

Без дозволу на розслідування

Тимчук Віктор

Арсен Загайгора

Детективы

:

полицейские детективы

.
1982 г.
Аннотация

Головний герой твору - молодий інспектор карного розшуку Арсеній Загайгора - випадково натрапляє в архіві прокуратури на справу вісімнадцятирічної давності: про розшук свого батька, що пропав безвісти, і починає "розкручувати" цю історію.

У пригодницькому романі сучасного українського письменника розповідається про мужність і героїзм радянський людей у роки війни та в мирний час, про патріотизм, любов до рідної Вітчизни.

Підшиваю останню сторінку справи і згортаю папку. Все, розслідування закінчено. Але від того не маю задоволення. Шкода двох молодих робіт­ників, що, йдучи з кінотеатру, пограбували продук­товий кіоск, а потім влаштували в гуртожитку пия­тику й зчинили бійку. Тепер вони сядуть на лаву підсудних, тільки розпочавши життя. І я вкотре себе запитую: чому так сталося? Адже їхні батьки не п'яниці, а працьовиті люди, і колектив май­стерні загалом гарний, досі не траплялося там над­звичайних випадків.

Але ж існував якийсь поштовх до такого вчин­ку? Та поки що я його не знайшов і з допиту нічого не дізнався. «Так захотілося,— відповідали винні, злякані й здивовані, не вірячи, що їх суди­тимуть, і не усвідомлюючи свого вчинку.— Ми не думали...»

Але чому не думали? Знову розгортаю папку, щоб перечитати справу від початку до кінця, хоч знаю її напам'ять. Заглиблююсь у папери. Позитивні ха­рактеристики, пояснення майстра... Ось протокол свідка, що того вечора сидів на балконі, рятуючись від задухи, і бачив, як бешкетники видушили скло в кіоску. Він тоді не зупинив їх, «боявся, щоб не ки­нули каменя у вікно або десь не перестріли». Так, боягузтво і байдужість завжди поруч із злочином.

За три роки роботи інспектором карного розшуку я в цьому часто переконувався і мене брала злість.

Дзвонить телефон.

—Загайгора слухає.

—Це я, Арсене. Ти не забув?

Я зиркаю на аркушик календаря, де написано: «О 15.00 зустріч у середній школі».

—Я прийду, мамо. Як тобі?

—Нічого, в школі мені завжди краще, — намага­ється говорити бадьоро.— Готуємось до екзаменів. Сьогодні три контрольні з хімії. Не любив ти хімії.

Вона навмисне згадує хімію, щоб я не розпиту­вав про здоров'я, бо вночі мати пила валер'янку.

—Але ти за мене не червоніла.

—Авжеж, Арсене, авжеж, хімію ти подолав, а от...— зітхає і кладе трубку.

У її зітханні — біль і хвилювання, що я досі не маю пари. Мати розуміє мене як ніхто, але відко­ли почало здавати її серце, не стримується: так­товно й ненадокучливо натякає про одруження. Я знаю, що її змушує, і в мене холоне в грудях, обіймає невимовний жаль. Мені інколи спадає на думку, що я надвередив її серце тим розкриттям, своїм непогамовним прагненням знайти батькові сліди. Але хіба міг передбачити, куди заведе по­шук і що ненароком відкриється велика таємниця? Часом сам себе запитував: а коли б знав, чи до­клав би стільки зусиль? І відповідав: безперечно, бо прагнув повніше і глибше пізнати свого батька, як усе моє покоління, що народилося напередод­ні війни,— майже через хату діти росли сиротами.

Встаю, щоб покласти папку до сейфа, та, по­тримавши її на долоні, передумую. Не дає спокою відсутність першопричини злочину в цій простій справі. Вирішую ознайомити з нею прокурора Великошича.

У коридорі, як завжди після обіду, відвідувачів нема. З кабінету напроти чується повільне посту­кування друкарської машинки. То працює мій під­леглий, недавній випускник середньої спеціальної школи міліції, молодший лейтенант Анатолій Кузька. Намірююсь зазирнути до нього, але згадую, як він розгублюється при моїх відвідинах, і минаю двері.

У приймальні чергує молоденький, щойно після демобілізації, сержант. Він поспішно закриває товсту книжку, але я встигаю прочитати «Історія».

—Прокурор у себе?

—Так точно, товаришу капітан.

—Готуєтесь?— киваю на підручник.

—Еге, на юридичний, — ніяковіє.

—Будемо разом їздити на сесії — я заочно нав­чаюсь на другому курсі юридичного факультету.

Великошич, у синій сорочці із закачаними рука­вами, сидить за столом і щось пише, схиливши голову з глибокими залисинами. Ліворуч з вікна падає яскравий сніп сонячного проміння, вирізьб­люючи кожну рису його великого обличчя, — ки­дається у вічі блідо-рожевий шрам на лобі, що тяг­неться навскоси від лівої брови і ховається у темно- русому волоссі.

—У тебе щось невідкладне?— питає, не підво­дячи голови, а впізнаючи мене по кроках.

—Хочу, щоб ви переглянули цю справу. Не зна­ходжу в ній першопричин злочину. Хіба що кіно викликало у них «спрагу».

—Цікаво, кіно...—уважне зиркає на мене сіри­ми очима, не полишаючи писати.— А ти добряче помізкував над фактами? Який фільм вони диви­лися?

—Які там факти, Сергію Антоновичу! Все мов на долоні.

—Добре, подивлюсь. Ти вибачай... Як там Кузька?

—Втягується. Я зараз іду на зустріч із школя­рами.

—Нам би частіше виступати перед населенням, частіше,— скрушно мовигь і багатозначно додає:— Бачив Миколу Горака.

—Коли? — підозріло дивлюся на прокурора, га­даючи, що він помилився.

—Сьогодні вранці.

Він більше нічого не сказав, вважаючи, що й то­го досить, аби я все зрозумів. Мовчки прошкую з кабінету. Що я міг йому відповісти? Що за три роки роботи інспектором я не забув своєї першої значної справи, де фігурував Микола Горак — колишній учень нашої десятирічки. Справа, яку я тоді вів, стала для мене нелегким випробуванням на чес­ність та сумління. І я вистояв. З колонії Микола написав мені сердитого листа з прихованою погро­зою. І ось він на волі — замість п'яти років відбув два з половиною. Напевне, добряче працював і зраз­ково поводився. Зустріч з ним іще попереду. Тоді й проясниться, як далі житиме Микола.

  • Читать дальше
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • ...
Купить и скачать
в официальном магазине Литрес

Арсен Загайгора

Без дозволу на розслідування
Свідків злочину не було
Знайти і затримати
Нащадки «Білого Хреста»

Ебукер (ebooker) – онлайн-библиотека на русском языке. Книги доступны онлайн, без утомительной регистрации. Огромный выбор и удобный дизайн, позволяющий читать без проблем. Добавляйте сайт в закладки! Все произведения загружаются пользователями: если считаете, что ваши авторские права нарушены – используйте форму обратной связи.

Полезные ссылки

  • Моя полка

Контакты

  • chitat.ebooker@gmail.com

Подпишитесь на рассылку: